Om och om och om igen. 

Elmer har fått traggla en låg liten serie idag, bom, kryss, studs, räcke, ett galoppsprång och avsluta på en oxer. 

Bara nötte på och hela tiden sätta honom i arbete. Red säkert serien 20-30 gånger. Bara lågt såklart men för att få honom lugn och fokuserad.  

 
Tycker att han jobbade rätt bra och sprängde inte ljudvallen en enda gång! 

Ska försöka hoppa honom lite större i helgen när det är ljust ute. Men så härligt! Det var ljust när jag kom hem från jobbet! Så härligt! 
Ikväll är jag tydligt en sliten pensionär som faktiskt är lite trött av veckas tidiga mornarna  och sena kvällar så det blir enkel lite återhämtning även för ryttarinnan kväll! 

Om teamfors

Tjej på 31 år, jobbar till vardags som Finance Manager på Spalt PR. I stallet står 4 fälttälvanshästar på olika nivå och tävlar allt från 90-klass till internationell 2*-klass. Tränar och tävlar i första hand mina egna hästar men har då och då någon häst i träning för vidareutbildning och tävling. Kommer här att dela med mig av vad som händer och sker i så väl min vardagliga träning som på tävlingsplatser runt om i landet!
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s