Vad passar en fux bättre än rött?
Gullis gjorde en nästintill optimal tävling i helgen förutom att han är rätt dålig i dressyren just nu. Vi jobbar rätt mycket på att han ska kämpa på med sin motor bak vilket ger både sina för och nackdelar.
Så just nu är han ett uns ostadig i formen och lite trutig i munnen även om han kroppsligt är sitt finaste så 63,2% är ju helt klart under all kritik för att vara honom!
Men känns ändå som att det här är vägen att gå även om det just nu känns väldigt hårt på en häst som ligger på 70% annars.
Tycket att han gjorde en extremt bra hoppning och hoppade väldigt väl. Blir lite för lydig emellanåt på det här bettet vilket gör att jag måste starta om galoppen då och då. Jag måste helt enkelt våga rida med mer ben genomgående.
Fastnade lite i handen och blev inte klar på hinder nr 8 vilket straffade sig direkt men allt annat är jag väldigt nöjd!
Bullen lekte sedan runt terrängen under söndagen och det känns verkligen som en dag i parken.
Han var väldigt bra framme för min skänkel och lydig. Tog svårigheterna med lätthet och satte dagens snabbaste tid.
Känns som ett väldigt bra genrep inför Strömsholm om två veckor!
Så med noll straff med oss i terrängen klättrade vi från en 8:e plats till en 4:e placering och fick med oss en röd rosett hem!
Väldigt nöjd med det stora hela och det känns som att jag har en bra plan inför Strömsholm!
Nu helt klart taggad till tusen!