Good shit sherlock

Röda faran tar sig verkligen i träningen just nu och hon har verkligen haft en bra vecka! 

Jag måste dock bli snabbare i min teknik nu! Ju bättre hon blir desto mer krävs det av mig! Nu har jag ju äntligen börjat få ett stöd i handen vilket då kräver av mig att inte fastna i handen utan ha ett stöd och inte ett stödhjul där. 

Hon jobbar på med hela registret och vi jobbar på att hela grunden ska bli bredare och starkare. 

  
Hon har även fått hoppa lite och denna vecka var det 5,50 på schemat. 

Tycker att hon hoppade väl även om hon ibland blir lite snabb men det är bara att jobba vidare på att få henne att vänta. 

Denna vecka fick hon även få lite höjd i benen vilket var första gången på rätt länge men det löste hon väldigt fint och enkelt! 

  
Denna vecka väntar första hopptävlingen utomhus vilket ska bli roligt! Även om vi smygstartade i Mantorp. 

Om teamfors

Tjej på 31 år, jobbar till vardags som Finance Manager på Spalt PR. I stallet står 4 fälttälvanshästar på olika nivå och tävlar allt från 90-klass till internationell 2*-klass. Tränar och tävlar i första hand mina egna hästar men har då och då någon häst i träning för vidareutbildning och tävling. Kommer här att dela med mig av vad som händer och sker i så väl min vardagliga träning som på tävlingsplatser runt om i landet!
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s